کلینیک آرمان حیات با 20 سال تجربه...با بکارگیری انواع روشهای سم زدایی سرپایی و بستری وبکارگیری کادر مجرب روانشناسی و مددکاری  صدها بیمار را به خود,خانواده و جامعه  باز گردانده ایم لذا با تجربه دودهه فعالیت امیدواریم قدمی هرچند کوچک در انجام رسالت خود برداریم

صفحه‌ی اصلی

کارت دیجیتال

اینستاگرام

درمان و مشاوره

مواد اعتیاد آور

نوروفیدبک

مقالات

گالری

درباره ما

تماس با ما

چگونه بهترین مرکز تخصصی درمان را انتخاب کنیم؟

هدف ما از درمان افزایش کیفیت زندگی بیمار می باشد

ثبت نام

برخی تحقیقات نشان می­دهد که احتمالاً ماری­جوانا زودتر از سایر مواد قانونی و غیرقانونی مورد سوء مصرف قرارمی­گیرد و سبب اعتیاد و وابستگی به سایر مواد می­شود. به­عنوان­مثال، پژوهشی با استفاده از داده­های طولی بدست­آمده از مطالعة ملی همه­گیرشناسی سوء­مصرف الکل و اختلالات مرتبط با آن، نشان داد افرادی که در دورة اول این نظرسنجی ماری­جوانا مصرف می­کردند نسبت به افرادی که ماری­جوانا مصرف نمی­کردند، به احتمال بیشتری در 3 سال بعد درگیر اختلال سوءمصرف الکل شدند؛ افرادی که قبلاً و از ابتدا دچار اختلال سوءمصرف الکل بودند، با مصرف ماری­جوانا در معرض خطر تشدید اختلالات مرتبط با مصرف الکل قرار داشتند. مصرف ماری­جوانا هم­چنین به سایر اختلالات مصرف مواد از جمله اعتیاد به نیکوتین مرتبط است.

قرارگرفتن زودهنگام در معرض کانابینوئیدها(مادة موثر موجود در ماری­جوانا) در جانوران جوندة بالغ، میزان واکنش مراکز پاداش دوپامین مغزی را در سنین بعدی کاهش می­دهد. تا حدی که این یافته­ها برای انسان قابل تعمیم باشد، می­تواند افزایش آسیب­پذیری برای اعتیاد به سایر مواد را در سال­های آتی زندگی توضیح دهد؛ همان­گونه که اکثر مطالعات همه­گیرشناسانه، توضیح مشابهی دربارة مصرف­کنندگان زودهنگام ماری­جوانا ارائه داده­اند. این داده­ها مطابق­اند با آزمایش­های حیوانی که توانایی THC(تتراهیدروکانابینول، یکی از انواع کانابینوئیدها) را برای "تقویت" مغز در جهت واکنش­های بهتر به سایر داروها نشان می­دهند. به عنوان مثال، موش­هایی که قبلاً THC دریافت کرده­اند، نه تنها در مواجهه با THC، بلکه در مواجهه با داروهای دیگری مانند مورفین، پاسخ رفتاری شدیدتری از خود نشان می­دهند – پدید­ه­ای که حساسیت متقابل نام گرفته است.

این یافته­ها با ایدة ماری­جوانا به عنوان "داروی دروازه" همخوانی دارد. با این حال، اکثریت افرادی که از ماری­جوانا استفاده می­کنند، به­دنبال استفاده از مواد "سخت­تر(خطرناک­تر)" نیستند. هم­چنین، پدیدة حساسیت متقابل مختص ماری­جوانا نیست. الکل و نیکوتین نیز مغز را برای افزایش واکنش نسبت به سایر داروها تقویت می­کنند و همانند ماری­جوانا و قبل از کشیده­شدن فرد به سمت مواد مضرتر، به­طورمعمول مورد استفاده قرار می­گیرند.

توجه به این نکته مهم است که عوامل دیگری در کنار فرآیندهای زیست­شناختی از جمله محیط اجتماعی فرد، سهم قابل­توجهی در مولفه­های خطر برای مصرف مواد دارند. یک فرضیة جایگزین برای فرضیة "داروی دروازه" این است که افرادی با آسیب­پذیری بیشتر نسبت به مصرف مواد، به احتمال بیشتری و به­راحتی از مواد در دسترسی مثل ماری­جوانا، تنباکو یا الکل شروع می­کنند و تعاملات اجتماعی بعدی آنها با مصرف­کنندگان مواد، فرصت امتحان­کردن سایر داروها و مواد را افزایش می­دهد. برای پاسخ­دادن به این سوال، پژوهش­های بیشتری لازم است.

منبع:

https://www.drugabuse.gov/publications/research-reports/marijuana/marijuana-gateway-drug

 

محمدحسین شکاری

روان­شناس

باما در تماس باشید.

مرکز شماره 1-آرمان حیات(سروش)/تهران/خیابان دکتر فاطمی/جنب اداره آمار/پلاک 207/طبقه چهارم -     88962164-88978481

مرکز شماره 2-آرمان حیات/تهران/خیابان ستارخان/روبروی خیابان پاتریس/پلاک 168/طبقه دوم/واحد 3 -      66524910_66524886