کلینیک آرمان حیات با 20 سال تجربه...با بکارگیری انواع روشهای سم زدایی سرپایی و بستری وبکارگیری کادر مجرب روانشناسی و مددکاری  صدها بیمار را به خود,خانواده و جامعه  باز گردانده ایم لذا با تجربه دودهه فعالیت امیدواریم قدمی هرچند کوچک در انجام رسالت خود برداریم

صفحه‌ی اصلی

کارت دیجیتال

اینستاگرام

درمان و مشاوره

مواد اعتیاد آور

نوروفیدبک

مقالات

گالری

درباره ما

تماس با ما

چگونه بهترین مرکز تخصصی درمان را انتخاب کنیم؟

هدف ما از درمان افزایش کیفیت زندگی بیمار می باشد

ثبت نام
اعتیاد بر مبنای اعداد

12/20/20

مواردی مانند اعتیاد به مواد افیونی در مرکز توجه بسیاری از افراد قرار دارد. بنابراین منطقی است که مردم از من سوال کنند آیا من فکر می کنم که موضوع اعتیاد بیش از حد اغراق شده است؟ یا موضوع واقعا شایعتر از آن است که همه ما می دانیم؟

خوب من معتقدم که اعتیاد به مراتب بیشتر از آنچه مردم فکر می کنند شیوع دارد و در بسیاری از موارد در حال افزایش است. وقتی در مورد اعتیاد صحبت می کنیم یادآوری این نکته مهم است که اعتیاد می تواند به موارد مختلفی اشاره داشته باشد، از جمله تنباکو ، الکل ، مواد مخدر غیرقانونی ، غذا خوردن ، قمار ، اینترنت ، عشق ، رابطه جنسی ، ورزش ، کار و حتی خرید. آنچه واقعاً قابل توجه است این است که وقتی همه این اعتیادها را درنظر بگیریم ، 47٪ ، یعنی نزدیک به نیمی از جمعیت بزرگسال ایالات متحده ، در طی 12 ماه دچار اعتیاد می شوند. این یک عدد بزرگ است. منظورم این است که فکر کنید نیمی از افراد از نوعی اعتیاد رنج می برند. من فکر می کنم هیچ گروهی از مردم در برابر اعتیاد در امان نیستند. افراد از هر گروه ممکن است در معرض خطر باشند. و آنچه واقعاً جالب است این است که آمارهای بسیار مهمی توسط اداره سوء مصرف مواد و خدمات بهداشت روان آمریکا در سال 2018 ارائه شده است که قابل توجه است. اولین مورد این است که 60.2 درصد آمریکایی های 12 ساله یا بالاتر قبل از توتون ، الکل یا داروی غیرقانونی استفاده کرده بودند. فقط یک لحظه توجه کنید 60.2٪ مردم. و 15.9٪ از افراد 12 ساله یا بیشتر قبلا ماری جوانا مصرف کرده بودند. که این در واقع از سال 2002 تا 2017 بیشتر بود. همچنین 3.6٪ از افراد از مسکن ها و داروهای تجویز شده داروهای مسکن ، آرام بخش ، محرک و آرامبخش سوء استفاده کرده اند.

آما در بررسی اعتیاد می باید مواردی دیگر خارج از سوء مصرف را در نظر گرفت ،مواردی مانند کار ، فناوری ، شبکه های اجتماعی ، غذا ، ورزش. اینها واقعاً مسائل پیچیده ای هستند و همه آنها با توجه به فرهنگ و کشور نیز متفاوت هستند. بنابراین بیایید اعتیاد به کار را به عنوان مثال در نظر بگیریم . این مسئله از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. به عنوان مثال آمار اعتیاد به کار در کشورهای اروپایی از 7.6 تا 22.2٪ است ، در حالی که در ایالات متحده و کانادا از 8 تا 25٪ گزارش شده است. وقتی نوبت به اعتیاد به اینترنت می رسد ، 6٪ از جمعیت جهان با بیشترین شیوع در خاورمیانه و کمترین آن در اروپای شمالی و غربی ، معتاد هستند. گفته می شود ، برای دانشجویان دانشگاه انگلیس این رقم تا 18.3 درصد گزارش شده است. من فقط می خواهم در اینجا تأکید کنم که اینها ارقامی هستند که از مطالعات واقعی ناشی می شوند ، اما همچنین مطالعات دیگری نیز وجود دارد که نظر دیگری یا شیب دیگری راجع به این ارقام ارائه می دهند. بنابراین من از این موارد به عنوان مثال استفاده می کنم تا شما درک کنید که این موارد چقدر رایج هستند. در حقیقت اعتیاد به مواد غذایی نیز در فرهنگ ها و کشورها متفاوت است و از 10.1 تا 17.9٪ گزارش شده است. اعتیاد به ورزش نزدیک به 3٪ است ، اگرچه یک مطالعه نشان داده است که 42٪ از اعضای یک باشگاه تناسب اندام پاریس از معیارهای اعتیاد به ورزش برخوردار هستند. آمار اعتیاد به قمار چیزی در حدود 0.7 تا 18.3٪ است. اعتیاد به رابطه جنسی بین 3 تا 6٪ و اعتیاد به خرید که خرید اجباری نیز خوانده می شود ، بین 1.8 تا 16٪ از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد. همانطور که مشاهده می کنید ، ارقام گزارش شده دامنه وسیعی دارند و به عوامل زیادی مانند جنسیت ، نژاد ، فرهنگ و کشور بستگی دارند. اما آنچه این امار به ما می گویند این است كه در سراسر جهان گروه های مختلف مردم از نوعی اعتیاد رنج می برند.

ین موضوع چه نتیجه ای را در بر دارد؟ من تصور می کنم شما فکر می کنید،که معنی همه اینها فقط اعداد است. بنابراین شما همه این درصد های فانتزی را می دانید. آیا در واقع معنایی دارد؟ خوب اولین چیزی که باید مورد تأمل قرار بگیرد این است که تشخیص دهید شما یا کسی که می دانید به هر ماده یا رفتاری اعتیاد دارد ، تنها نیستید. این به این معنی است که بسیاری از افراد دیگر نیز با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند. زیرا وقتی اعتیاد شروع شود به سختی می توان ترک کرد. در حقیقت اعتیاد با ایجاد اختلال در مدار مغز می تواند به تدریج زندگی فرد را تسخیر کند. اعتیاد با این کار بینش را کاهش می دهد ، پاداش خود را می گیرد ، انگیزه را از بین می برد و تعاملات اجتماعی را مختل می کند. بنابراین اگر شما یا کسی در زندگی شما شروع به سوءاستفاده از مواد می کنید یا احساس می کنید ممکن است در یکی از مناطق اعتیاد خیز باشید ، بهتر است هرچه زودتر تشخیص داده شود و هرچه زودتر به دنبال کمک باشید. همچنین وقتی رفتار اعتیاد آور به خودی خود پاسخی به استرس ، عدم اطمینان یا غیرقابل پیش بینی بودن است ، شما باید اطمینان حاصل کنید که پزشک یا مراقب خود را در مورد عوامل روانی و اجتماعی که تجربه می کنید شناسایی کرده و از آنها کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که صرف نظر از اعتیادی که تجربه می کنید ، همیشه راهنمایی برای شما وجود دارد

منبع:Linkedin
Dr.Srini Pillay
نویسنده ، روانپزشک و پژوهشگر مغز
مترجم:دکتر حمید محمدزاده آذر 99

باما در تماس باشید.

مرکز شماره 1-آرمان حیات(سروش)/تهران/خیابان دکتر فاطمی/جنب اداره آمار/پلاک 207/طبقه چهارم -     88962164-88978481

مرکز شماره 2-آرمان حیات/تهران/خیابان ستارخان/روبروی خیابان پاتریس/پلاک 168/طبقه دوم/واحد 3 -      66524910_66524886