کلینیک آرمان حیات با 20 سال تجربه...با بکارگیری انواع روشهای سم زدایی سرپایی و بستری وبکارگیری کادر مجرب روانشناسی و مددکاری  صدها بیمار را به خود,خانواده و جامعه  باز گردانده ایم لذا با تجربه دودهه فعالیت امیدواریم قدمی هرچند کوچک در انجام رسالت خود برداریم

صفحه‌ی اصلی

کارت دیجیتال

اینستاگرام

درمان و مشاوره

مواد اعتیاد آور

نوروفیدبک

مقالات

گالری

درباره ما

تماس با ما

چگونه بهترین مرکز تخصصی درمان را انتخاب کنیم؟

هدف ما از درمان افزایش کیفیت زندگی بیمار می باشد

ثبت نام

اضطراب، رفتارهای شبه افسردگی و اختلالات بیوشیمی ناشی از عصاره شاهدانه در موش های ماده

 شاهدانه یک گیاه علفی سالانه است که گاهی برای تزئین رشد می کند و به عنوان غذای پرندگان استفاده می شود و شبیه کتان است. این ماده همچنین رایج ترین ماده اعتیادآور غیرقانونی در جهان است. برخی از مصرف کنندگان آن، کاهش توانایی های حرکتی، اضطراب و اسیدیته را در اختلالات مختلف سلامت روان، مانند اختلال حافظه و تمرکز مشاهده کرده اند.

این مطالعه می خواهد تعیین کند که آیا عصاره شاهدانه ممکن است بر رفتار مضطرب و افسرده موش های ماده تأثیر بگذارد یا خیر. چهل موش ماده سالم به چهار گروه تقسیم شدند. به گروه اول (گروه کنترل) آب شیر داده شد. به گروه دوم (گروه کنترل مثبت) اتانول داده شد. به گروه سوم و چهارم به ترتیب ۱ و ۲ mg/kg عصاره شاهدانه داده شد. درمان به مدت ۱۴ روز ادامه یافت. پس از درمان، محفظه روشن-تاریک، شنای اجباری، تعلیق دم، تست مازِ بعلاوه ای شکل و آزمایش میدان باز برای ارزیابی اضطراب و رفتار افسردگی انجام شد. نتایج نشان دادند که اضطراب و افسردگی در ماده های تحت درمان به طور معنی داری نسبت به گروه کنترل افزایش یافته است. نتایج بیوشیمیایی نشان داد که DA، -HT 5، AChE، GSH، GST، CAT و SOD کاهش یافتند درحالیکه TBARS، کورتیکوسترون و کورتیزول افزایش یافتند. در نتیجه، شاهدانه بر این نوع رفتار ماده ها تأثیر می گذارد، اما مکانیسم آن هنوز مشخص نیست. ما به تحقیقات بیشتری در مورد این روند نیاز داریم.

 

توضیحات

تست محفظه روشن-تاریک

موش های ماده برای این آزمایش با استفاده از دو جعبه تخته چندلا روشن/تاریک به مدت 5 دقیقه تحت آزمایش تاریکی روشنایی با شرایط مختلف قرار گرفتند. پس از 5 دقیقه، موش را از جعبه خارج کردند و به قفس خود بازگرداندند. 70٪ اتیل الکل برای پاک سازی هزارتو استفاده شد تا بوهای نامشخص احتمالی بین آزمایش به حداقل برسد. محاسبات شامل این موارد می شوند: تأخیر ورود به اتاق تاریک، تعداد انتقال ها، فعالیت های حرکتی، شماره های عقب و دیوار، کشش وضعیت بدن، برنزه کردن، مدت زمان صرف شده در اتاق‌های تاریک و روشن.

 

تست شنای اجباری

تست شنای اجباری  به تست ناامیدی رفتاری معروف است. این آزمایشی متمرکز بر پاسخ جوندگان به تهدیدی است که در آن، یک جونده به مدت 6 دقیقه در یک مخزن استوانه‌ای آب تمیز می‌ افتد و از نتیجه آن برای ارزیابی حساسیت به خلق بد و استفاده از چندین شاخص برای اندازه‌گیری استیصال حیوانات استفاده شده است.

 

تست تعلیق دم

تست تعلیق دم نسبت به تست شنای اجباری نسبت به داروهای ضد افسردگی حساس تر است، زیرا تست تعلیق دم طولانی تر از تست شنای اجباری در حرکت حیوان است. تست تعلیق دم (6 دقیقه) برای تعیین کمیت استرس در جوندگان و اندازه‌گیری سایر درمان‌هایی که باید بر رفتارهای مرتبط با افسردگی تأثیر بگذارد استفاده می‌شود.

 

تست های اضطراب

تست مازِ بعلاوه ای شکل

ماز بعلاوه مرتفع (با دو بازوی باز و دو بازوی سَر بسته) معمولاً برای بررسی ارزیابی ریسک و پاسخ‌های اضطرابی در مدل‌های حیوانی مشتق شده از نظر اخلاقی استفاده می‌شود. مدت زمان آزمایش 300 ثانیه بود که با قرار دادن ماده در فضای میانی و سر او به سمت بازوی باز شروع شد.

تست میدان باز

آزمایش مؤثر دیگری برای ارزیابی سطوح عمومی فعالیت حرکتی، اضطراب و آمادگی برای کاوش در جوندگان، آزمایش میدان باز است. در این مطالعه، ماده به مدت 14 روز در گروه‌های 2 یا 3 تایی جدا شده و نگهداری می‌شود. پس از آن، آزمایش فعالیت حرکتی به مدت 300 ثانیه بر روی 10 ماده از هر گروه درمانی انجام می‌شود.

 

نتایج

 

وزن بدن

مشخص شد که قرار گرفتن در معرض شاهدانه منجر به کاهش قابل توجه (0.001 < p) در وزن بدن در مقایسه با گروه کنترل می شود.

 

تست های رفتاری

 

تست اتاق روشن-تاریک

قرار گرفتن در معرض شاهدانه، افسردگی (0.001 < p) را در تستِ عناصر جعبه روشن-تاریک افزایش داد.

 

تست شنای اجباری

مشخص شد که ماده های تحت درمان نسبت به گروه کنترل زمان کمتری را شنا کردند.

 

تست تعلیق دم

قرار گرفتن در معرض شاهدانه باعث افزایش بی حرکتی در موش های ماده تحت درمان در مقایسه با گروه کنترل شد.

 

 

تست های اضطراب

تست مازِ بعلاوه ای شکل

نشان داده شد که اضطراب در ماده های تحت درمان نسبت به گروه کنترل افزایش یافته است.

 

تست میدان باز

ماده های تحت درمان، فعالیت حرکتی کمتری نسبت به گروه کنترل نشان دادند.

 

تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی بافت های مغز

نشان داده شد که ماده های درمان شده کاهش (0.001 < p) در DA، -HT 5، AChE، GST، CAT، SOD و GSH  را نشان دادند در حالی که TBARS نسبت به گروه کنترل افزایش یافته بود (0.001 < p).

 

هورمون ها

سطوح کورتیکوسترون و کورتیزول در ماده های تحت درمان به طور قابل توجهی افزایش یافت (0.001 < p).

 

نتایج حاضر نشان داد که قرار گرفتن در معرض شاهدانه باعث کاهش وزن بدن، DA، -HT 5، AChE، GSH، GST، CAT و SOD می‌شود در حالی که اضطراب، افسردگی، TBARS، کورتیکوسترون و کورتیزول در موش‌های ماده تحت درمان افزایش یافت.

بر اساس مطالعات تایید شده، استفاده مداوم از شاهدانه طبی بسته به دوز THC و کانابینوئیدهای مرتبط با THC می تواند منجر به اثرات مضر عصبی متعددی شود. فهرست علائم عصبی که به دنبال مواجهه مزمن با THC پیدا شده است گسترده است و شامل تشنج، حملات صرعی و سردرد است - علائم مشابه با شاهدانه طبی. علاوه بر این، THC می تواند نه تنها باعث ایجاد حوادث روانی مزمن، بلکه حاد، مانند اضطراب، توهم موقت و هذیان شود. مطالعات قبلی همچنین برخی از اثرات نامطلوب درازمدت سلامت روان مانند اختلال توجه، اختلالات ظرفیت وظیفه روانی-حرکتی، حافظه کوتاه مدت تر، افزایش خطر روان پریشی، افسردگی و اختلالات اضطرابی را نشان داده است.

مغز افسردگی و ترس را کنترل می کند. تعدادی از مشکلات ساختاری ماکرو و میکروسکوپی ممکن است منجر به افزایش خطر افسردگی و اضطراب در نواحی مغزیِ هیپوکامپ، قشر و زیر قشری مغزِ بیماران مبتلا به اختلالات رشد عمومی شود. هم در افسردگی زودهنگام و هم در اواخر زندگی، کاهش حجم هیپوکامپ گزارش شده است. افزایش بروز ضایعات ماده سفید تنها در افسردگی اواخر زندگی مشاهده شده که نشان داده است که به نظر می رسد آمیگدال واسطه اضطراب و افسردگی باشد.

قرار گرفتن در معرض شاهدانه در مطالعه فعلی باعث کاهش وزن بدن و فعالیت حرکتی در ماده های تحت درمان شد. مصرف THC باعث اتساع شریان‌های خون محیطی می‌شود و باعث تغییر در فشار خون و برگشت آن می‌شود و ضربان قلب را تسریع می‌کند. اگر سرعت قلب ناکافی باشد، جریان خون به اندامی مانند کلیه کاهش می‌یابد و در شریان‌های کوچک ترومبوز ایجاد می شود.

در طول چهار دهه گذشته، دانش ما در مورد پاتوژنز و درمان افسردگی کمک زیادی به تمرکز بر روی سیستم‌های مونوآمینرژیک مغز حاوی سروتونین، نوراپی نفرین و دوپامین (DA) کرده است. کاهش قابل توجهی در سطوح دوپامین (DA)، سروتونین (5-HT) و استیل کولین استراز (AChE) در جلو مغز حیوانات تحت درمان با شاهدانه مشاهده شده است. اضطراب و افسردگی با هورمون هایی مانند کورتیکوسترون و کورتیزول مرتبط هستند. قرار گرفتن در معرض شاهدانه باعث اختلال در هورمون کورتیکوسترون و کورتیزول می شود که باعث افزایش اضطراب و افسردگی در ماده ها می شود.

تأثیر شاهدانه بستگی به دوز مصرفی، نحوه استفاده قبلی مصرف‌کننده از شاهدانه، اینکه مصرف‌کننده چه استفاده ای از مواد دارد، انتظارات مصرف‌کننده، نگرش به اثر شاهدانه، خلق و خوی آن‌ها و محیط اجتماعی که در آن استفاده می شود دارد. نشان داده شده است که اثراتی از شاهدانه که به افراد بستگی دارد، ممکن است در رابطه با استفاده از شاهدانه در درمان پزشکی، نیاز به توجه داشته باشد. ما استدلال می‌کنیم که تفاوت‌های شخصیتی در رفتار باید به‌عنوان یکی از اجزای اساسی درمان پزشکی با شاهدانه دیده شود و دوزهای مناسب THC موجود در بیماران نیز باید تجویز و انتخاب شود.

 

خلاصه نتایج

قرار گرفتن در معرض شاهدانه باعث ایجاد اختلال اضطراب و غم در موش های ماده شده است. نتایج مطالعه حاضر نشان دهنده اثرات خطرناک مصرف شاهدانه بر تجلی عمومی رفتار از جمله رفتارهای اضطرابی و افسردگی است و این باعث ایجاد نیاز به انجام مطالعات رفتاری بیشتر در مورد این دارو به ویژه در دوران بارداری و شیردهی می شود.

 

منبع: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1319562X21007737

مترجم: مهسا سادات نواب صفی الدین، آبان ماه ۱۴۰۰

 

باما در تماس باشید.

مرکز شماره 1-آرمان حیات(سروش)/تهران/خیابان دکتر فاطمی/جنب اداره آمار/پلاک 207/طبقه چهارم -     88962164-88978481

مرکز شماره 2-آرمان حیات/تهران/خیابان ستارخان/روبروی خیابان پاتریس/پلاک 168/طبقه دوم/واحد 3 -      66524910_66524886