کلینیک آرمان حیات با 20 سال تجربه...با بکارگیری انواع روشهای سم زدایی سرپایی و بستری وبکارگیری کادر مجرب روانشناسی و مددکاری  صدها بیمار را به خود,خانواده و جامعه  باز گردانده ایم لذا با تجربه دودهه فعالیت امیدواریم قدمی هرچند کوچک در انجام رسالت خود برداریم

صفحه‌ی اصلی

کارت دیجیتال

اینستاگرام

درمان و مشاوره

مواد اعتیاد آور

نوروفیدبک

مقالات

گالری

درباره ما

تماس با ما

چگونه بهترین مرکز تخصصی درمان را انتخاب کنیم؟

هدف ما از درمان افزایش کیفیت زندگی بیمار می باشد

ثبت نام

وقتی مردم در مورد اعتیاد در محل کار صحبت می کنند ، اولین واکنشی که اغلب از مردم دریافت می کنم ، این است که "اعتیاد در محل کار" ؟! هیچ کس در محل کار من معتاد نیست. از آنجا که من فکر می کنم بسیاری از مردم تصور می کنند که اعتیاد همیشه در بیرون نشان داده می شود. در حالی که اعتیاد می تواند یک مسئله بسیار خصوصی باشد . در واقع شما باید از شروع مشکوک شدن به فرد به آنان توجه داشته باشید. آمار نشان میدهد که از 14.8 میلیون آمریکایی معتاد به مواد مخدر ، 70٪ شاغل هستند.

وقتی اعتیاد بر عملکرد محل کار تأثیر می گذارد ، مواردی از قبیل عدم حضور در محل کار ، از دست رفتن بهره وری ، دشواری در کنترل احساسات فرد و حتی گاهی اوقات آسیب دیدگی را مشاهده می کنیم. ونیز کارکنانی که سوء مصرف مواد مخدر یا الکل دارند بیشتر تاخیردارند ، از مرخصی های استعلاجی استفاده می کنند و یا با غیبت های برنامه ریزی نشده آخرین لحظه تماس میگیرند. البته اگر این اتفاق بیفتد لزوماً به معنای اعتیاد کسی نیست. اما شما متوجه می شوید که این الگوها وجود دارد و هنگامی که الگوها بوجود می آیند ، روزهای بیماری به طور مکرر در روز دوشنبه ، جمعه و یا روز پس از آنکه حقوق پرداخت شد اتفاق می افتد. این زمانی است که شما شروع به شک می کنید ، شاید چیزی در اینجا اتفاق می افتد؟ شاید این شخص اعتیاد داشته باشد؟ اکنون جدا از این عوامل ، بهره وری نیز ممکن است به طرق مختلف تحت تاثیر قرار گیرد. کارمندان با مشکلات سوء مصرف مواد اغلب مهلت تعیین شده رعایت نکرده و کار محوله را درست انجام نمی دهند ، با بی احتیاطی کار را انجام می دهند ویا در انجام تکالیف موفق نمی شوند. و با توجه به تمام این اقدامات ، من فکر می کنم بسیاری از اوقات افرادی که مسئولیت تیم را بر عهده دارند متوجه این موضوع می شوند ، اما این فقط غریزه شما نیست که فکر کنید فردی معتاد است. واقعاً دلیلی که من فکر می کنم این است که ما نباید با این چیزها را متعجب شویم ، زیرا اعتیاد بسیار شایع است.

من فکر می کنم علامت دیگری که بسیاری از مردم این را تصدیق می کنند ، کنترل دشوار احساسات است ، زیرا افرادی که معتاد هستند در کنترل احساسات مشکل دارند ، بنابراین ممکن است در برخورد با آنان شما متوجه حالت تحریک پذیری، رفتار خصمانه ،جر و بحث کردن و یا بدخلقی شوید. من می توانم تصور کنم بسیاری از مردم به این گوش می دهند و می گویند ، من چنین شخصی را می شناسم ، زیرا همه در کار خود چنین شخصی را می شناسند. و بدیهی است که این لزوماً به معنای اعتیاد این فرد نیست ، اما اینها نشانه هایی از گرایش اعتیاد است. وقتی نوبت به صدمات می رسد ، مثلا افتادن اشیاء می تواند ناشی از کمبود مواد در بدن باشد که باعث لرزش می شود ، یا بعد از قطع دارو یا ممکن است حتی زمان کار با ماشین آلات در هنگام مستی اتفاق بیفتد. در واقع توجه به آنچه که انجام می دهید ، نه فقط در هنگام مستی بلکه در هنگام ترک یک ماده نیز دشوار می شود. همچنین ممکن است متوجه شوید که یک همکار بوی الکل می دهد یا اینکه از خوشبو کننده دهان با طعم نعناع بیش از حد استفاده می کنند و گاهی اوقات اثرات آن را روی بدن مشاهده می کنید،حتی ممکن است متوجه چشمان خون آلود یا کلام مبهم شوید ، یا ممکن است در رفتار آنها متوجه آن شوید. ممکن است صدایشان بلند نامناسب و یا بیش از حد آرام به نظر برسند. و اگر فکر می کنید که این الگویی است که از زمان شروع آشنایی وجود داشته، احتمال دارد این شخص معتاد باشد. البته ، هیچ یک از این علائم به تنهایی اعتیاد را تایید نمی کند ، اما اگر آنها را مشاهده کردید ، به دنبال شواهد بیشتری در مورد آن باشید ، زیرا ممکن است هنگامی که شروع به فکر کردن از دریچه سوال می کنید ، متوجه چیزهایی شوید، آیا این شخص معتاد است؟ اکنون برای رسیدگی به این موارد سوء مصرف مواد در محل کار می پردازیم که بسیار مهم است که شرکت ها سیاست های مواد مخدر و الکل را اجرا کنند. با وضع این قوانین کارفرمایان می توانند به وضوح توضیح دهند که انتظارات در مورد مواد مخدر و الکل و همه افراد در یک صفحه چیست. حال اگر مدیران مشکوک به اعتیاد یک کارمند باشند ، راهکارهای زیادی وجود دارد که ممکن است آنها به دنبال آن باشند. اولین مورد واقعاً تمرکز بر عملکرد شغلی کارمند است. شما نمی خواهید با کسی ملاقات کنید و بلافاصله در مورد اعتیاد وی صحبت کنید. شروع به صحبت در مورد عملکرد شغلی کنید و اگر سرپرست مشکوک به اعتیاد است ، تنظیم یک زمان جلسه در یک مکان خصوصی در محل کار برای حل مسئله با اهمیت است. شما نمی خواهید این را فقط در یک جلسه تیمی مطرح کنید یا با صدای بلند آن را در دفتری بگویید که کسی خجالت بکشد.

هنگامی که به این موضوع می پردازید ، به خصوص اگر شواهد آشکاری از اعتیاد یا مسمومیت وجود نداشته باشد ، باید بر عملکرد شغلی کارمند تمرکز کنید و نه اعتیاد. من فقط تأکید می کنم که بسیاری از مردم احساس می کنند می توانند درباره اعتیاد صحبت کنند ، زیرا ممکن است برخی علائم اولیه را ببینند. اما شروع صحبت در مورد عملکرد شغلی واقعاً راه بهتری است. نکته ای که باید هنگام ملاقات در نظر بگیرید تعادل بین همدلی و تعیین حد است ، زیرا از یک طرف ، شما می خواهید حساس و دارای اعتماد به نفس باشید و به حریم خصوصی شخص مبتلا به اعتیاد احترام بگذارید ، اما از طرف دیگر شما نمی خواهید آنقدر حساس باشید که فرد درگیر را تحریک کنید. بارها پیش آمده که به موقعیت هایی برمی خورم که رئیس می خواهد به فرد معتاد پول وام بدهد ،یا وقتی تاخیر در حضور سر کار دارد و یا کارش انجام نداده برکاراو سرپوش می گذارد و کار او را به افراد دیگر واگذار می کند. اما اینها واقعاً همه رفتارهای قبل کنترل است و شما باید سعی کنید از آنها جلوگیری کنید. استراتژی بعدی این است که ملاقات مکرر داشته باشیم ، زیرا وقتی کارمندی اعتیاد احتمالی را انکار می کند ، ملاقات مکرر برای ثبت مشکلات مربوط به کار مفید خواهد بود ، بنابراین این کارمند می تواند پاسخگو باشد. و هنگامی که این کار را انجام می دهید ممکن است به آنها کمک کند ببینند اعتیاد آنها چه تاثیری بر عملکرد کاری آنها دارد و ممکن است آنها را ترغیب کند تا با اعتیاد خود روبرو شوند. سومین استراتژی این است که بهتر است با کارمند مبتلا به اعتیاد به تنهایی صحبت کرد بجای جلسات گروهی .اگرچه این مداخله وسوسه انگیز باشد.در انجام یک مداخله توصیه می شود اگر کارمندی در کار خود سرخوش یا تحت تاثیر مواد مخدر واقع شده است ،مداخله ای انجام ندهید ، مگر اینکه توسط یک متخصص آموزش دیده انجام شود. استراتژی بعدی ارجاع کارمند به یک برنامه کمک به کارمندان است ، زیرا برنامه های کمک به کارمندان در صورت خوب بودن واقعاً می توانند به کارکنانی که مشکوک به داشتن سوء مصرف مواد هستند ، کمک کنند و کارفرمایان باید برنامه های بهداشتی جامعی را ارائه دهند که خدمات مشاوره یا مراجعه به آنها را پوشش دهد.از آنجا که می خواهید توانایی داشته باشید و می خواهید مطمئن باشید که قرار نیست شخصی را به یک برنامه کمک به کارمندان بفرستید و سپس فقط از او بخواهید بگوید ، بله. من فکر می کنم هر محل کار باید مسئولیت اجرای این برنامه ها را به عهده بگیرد. و این برنامه های بهداشتی باید شامل پوشش برای تمام مراحل درمان ، نه فقط درمان در بیمار ، بلکه شامل سم زدایی و مراقبت های مناسب بعد از اختلالات سوء مصرف مواد باشد. بنابراین تا آنجا که ممکن است فکر نکنید این کار اعتیاد در محل کار خودتان را نشان می دهند ، وقتی این موضوع در محل کار به عنوان اختلال در سیاست های عملکرد شغلی ، ارتباطات مستقیم و همدلی مستقیم و برنامه های بهداشتی همه گیر ظاهر می شوند ، حل این مشکل کمک می کند تا مشکل اعتیاد در سریعترین زمان ممکن کنترل شود.

منبع:Linkedin
Dr.Srini Pillay
نویسنده ، روانپزشک و پژوهشگر مغز
مترجم:دکتر حمید محمدزاده دی ماه 99

باما در تماس باشید.

مرکز شماره 1-آرمان حیات(سروش)/تهران/خیابان دکتر فاطمی/جنب اداره آمار/پلاک 207/طبقه چهارم -     88962164-88978481

مرکز شماره 2-آرمان حیات/تهران/خیابان ستارخان/روبروی خیابان پاتریس/پلاک 168/طبقه دوم/واحد 3 -      66524910_66524886