کلینیک آرمان حیات با 20 سال تجربه...با بکارگیری انواع روشهای سم زدایی سرپایی و بستری وبکارگیری کادر مجرب روانشناسی و مددکاری  صدها بیمار را به خود,خانواده و جامعه  باز گردانده ایم لذا با تجربه دودهه فعالیت امیدواریم قدمی هرچند کوچک در انجام رسالت خود برداریم

صفحه‌ی اصلی

کارت دیجیتال

اینستاگرام

درمان و مشاوره

مواد اعتیاد آور

نوروفیدبک

مقالات

گالری

درباره ما

تماس با ما

چگونه بهترین مرکز تخصصی درمان را انتخاب کنیم؟

هدف ما از درمان افزایش کیفیت زندگی بیمار می باشد

ثبت نام
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اپیوئیدها :

که از هزاران سال پیش از مواد اپیوئیدی برای بیشتر  از بین بردن درد استفاده می شود.

و به 2 گروه طبیعی مثل : تریاک – شیره و پاراگوریک

   

و گروه صناعی مثل : مورفین – مشابه آنها مثل متادون – LAAM و اپیوئیدی های مشابه مثل پتیدین – دی فنوکسیلات- فنتانیل و دیگر اپیوئیدی ها: پنتازوسین (تالوین ) بوپرونورفین –نالوکسان و نالتروکسان است

نوع دیگر طبقه بندی مواد اپیوئیدی ها برحسب آگونیست خالص و یا آگونیست نسبی و یا آنتاگونیست بودن آنهاست.

اپیوئیدی های آگونیست  خالص مثل مورفین –متادون –اوکسی کدون – مپردین – هروئین – تریاک –شیره – فنتانیل و کدوئین و کراک

اپیوئیدهای آگونیست نسبی  (آگونیست و آنتاگونیست ) مثل پنتازوسین ( تالوین )- نالبوفن و بوپرونورفین و آنتاگونیست ها اپیوئیدی عبارتند از نالوکسان و نالترکسان


بوپرونورفین:

 

بوپرونورفین یک ماده نیمه صناعی مشتق از تبائین و یکی از مشتقات طبیعی آلکالوئید فنانترن است که آن هم از خشخاش گرفته می شود و از مواد اوپیوئیدی محسوب می شود.

 این دارو در سال 1968 ساخته شده است . که یک آگونیست نسبی گیرنده مو اوپیوئیدی است که در حین خاصیت آنتاگونیست گیرنده های کابا (K) را نیز دارد در دوزهای پایین اثر آگونیستیش غالب است و در دوزهای بالا اثر آنتاگونیستی دارد.

اشکال داروئی : در ایران قرص ها 8mg,2mg,0.4mg و گاها با ترکیبی از نالوکسان به نسبت 4 به 1 ویا 6 به 1 به صورت زیر زبانی وجود دارد و  آمپولهای 0.3 mg به نام تمجیزک ( Temgezic ) سابقا در بازار اعتیاد ایران وجود داشت که سبب اعتیاد شدید و عورض خطرناک ایجاد می کرد و شکل تزریقی هیچ نقشی در درمان اعتیاد ندارد و فقط فرم زیر زبانی در درمان اعتیاد بکار می رود.

متادون:

متادون یک آگونیست خالص صناعی طولانی اثر گیرنده مخدری مو است به خوبی از راه خوراک قابل جذب بوده و نیمه عمر طولانی دارد  متادون شایع ترین داروی مورد مصرف برای درمان اعتیاد به مواد مخدر نیز است.

متادون اولین بار در سال 1940 در کشور آلمان ساخته شد. از این دارو به عنوان یک ضد درد استفاده میشد در سال 1948 متادون را در معتادان به مورفین بکار بردن. و مطالعات نشان دادن که انسانها می توانند دوز بالای متادون را با شرط اینکه بتدریج دوز افزایش یابد و نظارت دقیق هم وجود داشته باشد را تحمل کنند.

و اولین گزارش استفاده از متادون برای درمان اعتیاد به مواد مخدر در سال 1960 انتشار یافت  و به ایتن ترتیب استفاده از متادون برای درمان اعتیاد به مواد مخدر د ر دهه 1960 شروع در سال 1972 ( FDA) استفاده از متادون را برای این منظور تصویب کرد. متادون یک ضد درد موثر است به شیوه خوراکی , رکتال یا تزریقی تجویز می شود.

دوز حاد متادون مردمک ها را تنگ می کند- کاهش تنفس – متادون می تواند افزایش یا کاهش مختصر فشار خون سیستولیک یا دیاستولیک ایجاد کند.

شواهدی وجود ندارد که متادون به کبد آسیب می زند متادون همانند مورفین و هروئین می تواند به دنبال تجویز حاد باعث تهوع و استفراغ شود . متادون میتواند به علت آزاد شدن هیستامین باعث خارش – برافروختگی – تعریق- افزایش دمای پوست و بدن شود  در بعضی  موارد هم ادم محیطی – راش و درد مفصلی گزارش شده است . عارضه شایع اما بی خطر بیخوابی دیگر مصرف متادون یبوست است .

عوارض متادون خواب آلودگی و اثر تسکین بخش آن  است و اثرات غددی متادون : شامل کاهش FSH, کاهش LH, افزایش پرولاکتین , کاهش ACTH و در پی آن هیپو آدرنالیزم  و کاهش تستسرون است.

اپیوئیدها
طبیعی
تریاک شیره
صناعی
مورفین متادون LAAM پتیدین دی فنوکسیلات فنتانیل پنتازوسین (تالوین ) بوپرونورفین نالوکسان نالتروکسانمشاوره          پیشگیری و درمان          مراحل درمان          سم زدایی         مشاوره تلفنی              تماس با ما

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

باما در تماس باشید.

مرکز شماره 1-آرمان حیات(سروش)/تهران/خیابان دکتر فاطمی/جنب اداره آمار/پلاک 207/طبقه چهارم -     88962164-88978481

مرکز شماره 2-آرمان حیات/تهران/خیابان ستارخان/روبروی خیابان پاتریس/پلاک 168/طبقه دوم/واحد 3 -      66524910_66524886